Tuf-2000m Digital Ultrasonic Flow Meter -Ts-2 -Tm-1 Flowmeter
Xi'an Yunyi Instrument Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Yunyi
Model Number : TUF-2000M
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 1pcs per week
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : Plywood
Name : TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER
Pipe size : DN25--6000
Accuracy : ±1%
Temperature unit : -30-160℃
Flowrate : 0~±7m/s
Power Consumption : 1. 5W
Power supply : Dc8~36VorAc85~264V (optional)
Dimension : 95*95*35MM(Convertor)
Contact Now
Description TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER
Parameter TUF-2000M DIGITAL ULTRASONIC FLOW METER -TS-2 -TM-1 FLOWMETER
Items Performance & Parameter
Convertor
Principle Transit- time ultrasonic flowmeter
Accuracy ±1%
Operation 4 keyboards operation
Signal Output
1 way 4~ 20mA output, electric resistance 0~ 1K,accuracy0. 1%
1 way OCT pulse output( Pulse width 6~ 1000ms,default is 200ms)
1 way Relay output
Signal Input 3 way 4~ 20mA input, accuracy 0. 1%,acquisition signal such as temperature, press and liquid level
Connect the temperature transducer Pt100, can finish the heat/energy measurement
Pipe Installation Condition
Pipe Diameter 15~ 6000mm
Measuring Medium
Type of Liquid
Single liquid can transmit sound wave,
such as Water (hot water, chilled water, city water, sea water, waste water, etc.);
Ultra- pure liquids, etc.
Temperature - 30~ 160℃
Turbidity No more than 10000ppm and less bubble
Flowrate 0~±7m/ s
Working Environment Temperature Convertor:- 20~ 60℃;Flow Transducer:- 30~ 160℃
Power
Supply
DC8~36V or AC10~30V
Power
consumrtion
1. 5W